כיצד לבחור קרן השקעה

26.02.2015// מאת: HAP JOURNAL

קרן השקעה היא גוף עסקי המאגד מספר משקיעים – בין אם גדולים ובין אם קטנים – ומשקיעה את כספם כך שיניב מקסימום תשואה ותוך ניסיון לצמצם למינימום את רמת הסיכון (וחובה להדגיש: אין השקעות בלי סיכון בכלל, אולם ניהול מושכל של הסיכונים ממזער באופן משמעותי את הפוטנציאל לירידת ההשקעה לטמיון).

מדובר בתחום רחב יריעה שהתפתח מאוד בשנים האחרונות, הן בגלל שיותר ויותר אנשים מחפשים דרכים חדשות להשקיע את חסכונותיהם בצורה חכמה והן בשל ההתפתחות המואצת של תחום היזמות, כשיותר ויותר יזמים ביותר ויותר תחומים זקוקים להון על מנת לממש את הרעיונות שלהם.

 

הסוגים השונים של קרנות ההשקעה

 

בחירת קרן השקעה

 

"קרן השקעה" הוא כאמור מונח רחב יריעה: ישנן קרנות המתמחות בעסקים מדשדשים (הן רוכשות אותם במחיר מציאה, משקמות אותם, מעלות אותם על דרך המלך וגוזרות קופון נאה), ישנן קרנות השקעה המתמחות בהייטק (כולל תת התמחויות ספציפיות דוגמת קרן שמשקיעה בסטארט אפים בתחום הביו-טכנולוגיה), ישנן קרנות שפועלות במגזר ספציפי (למשל "אל בוואדר" שמשקיעה במיזמים שונים במגזר הערבי), ישנן קרנות שהתמחותן היא בעולם הנדלן (כשגם כאן ישנו מגוון רחב שכולל, בין השאר, קרנות השקעה בפרויקטים של תמ"א 38, קרנות המתמחות בהקמת מרכזים מסחריים ועוד) וישנן גם קרנות המפזרות את ההשקעות שלהן במספר תחומים.

דוגמה אחת מיני רבות לקרן העוסקת בהשקעות היא קרן פימי שסך ההון המנוהל על ידה חצה את סף 2 מיליארד הדולר, ואשר בין השאר השקיעה בחברות כגון אורמת, איטונג, גילת, ריטליקס, ליפמן ואחרות. קרנות כגון אלה נהנות מיתרון הגודל אם כי מצד שני הפיזור הרב עלול להיות בעוכריהן, וזאת בהשוואה לקרנות השקעה שצוברות ידע מעמיק ויקר ערך בתחום ספציפי.

 

קרן השקעות בנדלן

 

קרנות השקעה רבות מתמקדות בימינו בתחום הנדלן – ולא בכדי. הנדלן, על אפיקיו השונים, מאפשר הגעה לתשואות נאות במיוחד, ולנוכח ריבוי האוכלוסין והעובדה שכולנו זקוקים לקורת גג, כשבנוסף גם הצמיחה העסקית מחייבת יותר ויותר שטחי מסחר ובנייני משרדים, סביר להניח שמגמה זו תימשך.

חשוב להדגיש: מחירי נדלן יכולים גם לרדת. אמנם במציאות הנוכחית בארץ הקונספט הזה נראה בלתי אפשרי, אבל המפולת הדרמטית שהתרחשה בארה"ב בשנת 2007, לאחר התפוצצות בועת הנדלן (במשבר שזכה לשם "משבר הסאבפריים" על שם ההלוואות המסוכנות שהציפו את השוק האמריקאי באותם ימים) מהווה עדות חותכת לכך שהדבר אפשרי – וכמובן שמי שפונה לקרן השקעה בנדלן חייב לזכור זאת.

יחד עם זאת, נדלן מניב כאמור תשואות גבוהות מאוד, כשהגלובליזציה והסרת החסמים בפני השקעות נדלן בחו"ל מאפשרות איתור הזדמנויות השקעה מתגמלות במיוחד. כשמוסיפים על כך את הידע והניסיון של קרן ההשקעה, הרי שהסיכון באופן טבעי מצטמצם וקל יותר להגיע לרווחים מרשימים.

 

איך לבחור קרן השקעה?

 

באופן טבעי ישנן הבדלים בלתי מבוטלים בין התשואות שמציעות קרנות השקעה שונות ובין רמות הסיכון של כל קרן וקרן. בנוסף לכל קרן השקעה סף כניסה משלה, כשישנן קרנות אליהן ניתן להצטרף עם סכומים צנועים יחסית של כמה עשרות אלפי שקלים בעוד אחרות דורשות השקעה בקנה מידה גדול הרבה יותר.

ככלל מוטב לא להסתכל רק על התשואות שהשיגו הקרנות השונות בשנים החולפות אלא לבחון גם את הפוטנציאל שלהן להרוויח גם בעתיד – וזאת על פי התחום או התחומים בהם הן פועלות, כשאם למשל צפויה גאות בתחום הנדלן הרי שכדאי להשקיע בקרן השקעות נדלן בארה"ב ואם הדבר הבא עומד להיות הייטק בשירות הרפואה הרי שקרן השקעות המתמחה בביומד עשויה להתגלות כפרטנרית מעולה להשקיע דרכה.

עוד חשוב לבחון היטב את האופן בו מתנהלת הקרן, עד כמה היא מקפידה על שקיפות (ככל שרמת השקיפות יותר גבוהה כך כדאי יותר להשקיע בקרן) ועד כמה היא נגישה לכל משקיע ומשקיע.

 

 

 

לכתבה הקודמת
לכתבה הבאה