השקעות בחו"ל – נקודות שחשוב לדעת

14.01.2016// מאת: HAP JOURNAL

התשואות האפסיות שמניב שוק ההון בישראל מובילות את רוב המשקיעים לנסות את מזלם בשוק הנדלן, שבו ניתן למצוא הזדמנויות אטרקטיביות יותר. באופן טבעי האינסטינקט הראשוני של המשקיע הטיפוסי היא לחפש נכס להשקעה בשוק הנדלן הישראלי, אולם במציאות שבה העולם כולו הופך ביותר ויותר מובנים לכפר גלובלי אין שום סיבה לא ליהנות מהזדמנויות שמציעים שווקי נדלן מעבר לים – ואכן לא מעט ישראלים כבר נהנים מהפירות המתוקים של השקעה בנדלן במדינה כזו או אחרת.

 

זהירות – חתול בשק!

הפוטנציאל של השקעות בחול והסיפורים על רווחים מרשימים מושכים עוד ועוד משקיעים לנסות גם הם להשקיע בנדלן בחול – כולל חסרי ניסיון שעלולים ליפול למלכודות שונות או סתם להשקיע את כספם (מן הסתם כסף שעבדו עבורו שנים רבות) שלא בחוכמה.

בפרט מומלץ להיזהר מהשקעות במדינות מזרח אירופה וכן במדינות אחרות שבהן לא שורר שוק חופשי אמיתי וגם היציבות הפוליטית אינה גבוהה. ישנן לא מעט הצעות אטרקטיביות לכאורה שמבטיחות תשובות גבוהות מאוד על השקעה בנדלן במדינות שכאלה – וכמובן שכשמחפשים תשובה לשאלה איפה כדאי לקנות דירה התשואה הצפויה היא פרמטר חשוב בהחלטה – אולם גם רמת הסיכון היא פרמטר חשוב, ובמקומות שאין יציבות פוליטית ושוק חופשי אמיתי הסיכון פשוט גבוה מדי והופך את ההשקעה ללא כדאית.

 

השקעות בנדלן בחול – לפני שהמחירים עולים יתר על המידה

עוד אלמנט שחשוב לשים אליו לב אם רוצים למקסם את הפוטנציאל של השקעות בחול הוא לא להשקיע במקום שרמת המחירים בו כבר גבוהה.

זוהי למעשה גם הסיבה לכך שההשקעות בנדלן כאן בארץ איבדו מהאטרקטיביות שלהן – רמת המחירים של הנכסים השונים הפכה כה גבוהה כך שהתשואה עליהן פחתה, מה גם שקשה יותר להגיע לנכסים איכותיים באמת. באופן דומה גם ברלין, למשל, יעד אטרקטיבי מאוד עד לפני זמן לא רב, נחשבת כיום פחות משתלמת שכן רמת מחירי הנדלן בה כבר הפכה גבוהה למדי.

 

למה כדאי להשקיע בארה"ב?

למעשה האופציה הטובה ביותר של השקעות בחול בתחום הנדלן היא ארצות הברית. הסיבה העיקרית לכך היא דווקא המשבר הגדול שפקד את שוק הנדלן את המעצמה מספר אחת (גם אם נדמה שמעמדה מעט ירד) בשנת 2007 – אותו משבר שכונה "משבר הסאבפריים" ואשר התגלגל תוך כשנה לכדי האטה כלל עולמית שפגעה במדינות רבות.

בעקבות המשבר צנחו מחירי הנדלן בארה"ב בשיעור דרמטי. מאז הם החלו להתאושש, אולם גם כיום ניתן למצוא מבחר רחב של בתים למכירה בארצות הברית במחירים אטרקטיביים במיוחד, ומאחר שהמשק האמריקאי כולו במגמת התאוששות, ובפרט כך שוק הנדלן, הרי שהתשואה הצפויה מהשקעה שכזו הינה משמחת במיוחד.

 

השקעות בחול – מה עוד חשוב לדעת?

כל השקעה בנדלן בחול היא עסקה סבוכה למדי, הן מבחינה משפטית והן מבחינה מיסויית – כך שמומלץ בחום לא לנסות לרכוש דירה או בית בארצות הברית (או בכל מדינה אחרת מעבר לים, כמובן) ללא ליווי צמוד של עורך דין המתמחה בנדלן ושל רואה חשבון בעל ידע ספציפי בכל הקשור למיסוי על שכר דירה ועל רווחים ממכירת נדלן במדינה הספציפית בה רוכשים נכס מניב (בארהב, למשל, ישנו גם מס פדרלי אחיד וגם מס נוסף שמשתנה ממדינה למדינה, כך שיש הבדל בין השקעות נדלן בניו יורק לבין השקעות נדלן בלוס אנג'לס גם כשמאפייני הנכס עצמו זהים).

אופציה אחרת – שמאפשרת הן להשקיע בראש שקט מבלי להסתכן בנפילה לבורות כואבים או ברכישת נכסים במחיר גבוה מדי – היא להשקיע בנדלן בחול דרך קרן השקעות המתמחה בכך

לכתבה הקודמת
לכתבה הבאה