השכרת משרדים לעסקים כדרך הבטוחה ביותר להשקעות מניבות

29.11.2016// מאת: HAP JOURNAL

הנדל"ן הפך בראשית המאה ה-21 לאפיק השקעה מתגמל במיוחד, הן בארץ והן בעולם. יותר ויותר ישראלים משתמשים בכסף שצברו או חסכו לטובת קניית נכס מניב, ונהנים הן מתזרים מזומנים שוטף בדמות דמי השכירות החודשיים והן מעליית ערכו של הנכס שרכשו, כך שאם ירצו למכור אותו בעתיד צפוי להם רווח נוסף בדמות ההפרש בין מחיר המכירה למחיר הרכישה.

בדרך כלל האסוציאציה הראשונה של השקעה בנדל"ן היא נכס המשמש למגורים, אבל ישנו שוק נוסף, שגם בו רוחשת פעילות ערה ושעשוי אף הוא להניב תשואות מרשימות מאוד: שוק המשרדים להשכרה. כפי שישנו ביקוש רב להשכרת דירות כך גם השכרת משרדים נהנית מביקוש הולך וגדל, מגמה טבעית לנוכח הגידול בהיקף הפעילות העסקית בישראל, גידול שמוביל לצורך בעוד ועוד משרדים שמהם תנוהל הפעילות.

מדוע ישנו ביקוש רב למשרדים להשכרה?

נתוני הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) חד משמעיים: אם ב-2003 היו במשק פחות מ-800,000 "מועסקים צרכני משרדים" (כלומר עובדים שכירים, פרילנסרים, יזמים ועצמאים שזקוקים לשטח משרדי כדי לעבוד) הרי שב-2010 כבר חצה מספרם של המועסקים הנ"ל את המיליון, וב-2015 כבר מנתה הלמ"ס כ-1.35 מיליון בני אדם שזקוקים למשרד באופן שוטף – עלייה משמעותית שמבהירה מדוע השכרת משרדים נהנית מביקוש הולך וגדל.

עד כמה קל להשכיר משרד בארץ?

נתונים נוספים שממחישים את כדאיות האופציה של רכישת נדל"ן עסקי להשכרה הם אחוזי התפוסה של המשרדים.

כשבוחנים לדוגמה את נתוני הלמ"ס לשנת 2014, מגלים תפוסה כמעט מלאה בכל אזורי הארץ: בבאר שבע והסביבה 97.5%, בחיפה והצפון 93.4%, במרכז (במרחק של עד 30 ק"מ מתל אביב) בין 90 ל-94% (בהתאם לרמת המשרד) ובתל אביב עצמה התפוסה של משרדים שסווגו כ-Class A הייתה 97.1%.

המסקנה: בשוק שכל ההיצע בו נחטף כמעט במלואו בהחלט שווה להשקיע.

אילו משרדים מבוקשים במיוחד?

כשמחפשים השקעה בדמות השכרת משרדים לעסקים, מגלים שהשוק, כמו כל שוק, מורכב ממספר תת תחומים: למשל משרדי הייטק להשכרה, משרדים יוקרתיים, משרדים קטנים לעסקים קטנים, משרדים להשכרה לפי שעה, משרדים לעורכי דין ועוד.

הנתונים הקודמים מוכיחים שכל סוגי המשרדים להשכרה מהווים השקעה משתלמת, אבל מעל לכולם מתבלטת אופציה חדשנית שצוברת מעריצים רבים: חללי עבודה משותפים.

היתרונות של השכרת משרדים משותפים

משרדים משותפים להשכרה נהנים מביקוש ער במיוחד משתי סיבות.

ראשית, חללי העבודה המשותפים מציעים סביבת עבודה גמישה במיוחד ומהנה עד מאוד – שני יתרונות חשובים מאוד לחלק גדול מהעסקים בימינו, שהרי כבר הוכח במחקרים רבים שלמידת ההנאה במהלך יום העבודה השפעה מכרעת על הביצועים העסקיים והפרודוקטיביות.

שנית, נכון לעכשיו מספרם של חללי העבודה המשותפים עדיין נמוך יחסית, שכן ההיצע שלהם לא מצליח להדביק את קצב התרחבות המודעות לגבי התועלת הרבה שבשכירת מרחב עבודה בקונספט החדשני.

בהתאם ישנו ביקוש רב לחללי עבודה משותפים, ובחלקם אף ישנה רשימת המתנה (שאף היא הולכת ומתארכת) של עסקים, יזמים, פרינלנסרים, סטארט-אפים ועוד, שכולם רוצים להצטרף למרחב המשותף ולזכות בימי עבודה שהם גם חוויה.

איפה ישנם חללי עבודה משותפים מצליחים במיוחד?

באופן כללי השכרת משרדים זוכה לביקוש ער בתל אביב, וכך גם התחום של חללי העבודה המשותפים.

אחד הטובים שבהם הוא איקה – הן בזכות הלוקיישן (אליפלט 26, בין נווה צדק לפלורנטין ובלב ההוויה התל אביבית האמיתית, הרבגונית ומעניקת ההשראה), הן בזכות עיצוב הפנים המושקע ושובה הלב והן בזכות המארג האנושי של מי שכבר גילה את המקום.

לכתבה הקודמת
לכתבה הבאה