קרקעות בישראל וארה"ב למה לשם לב?

18.09.2016// מאת: HAP JOURNAL

ישראלים רבים בוחרים להשקיע את כספם ברכישת קרקעות ונדל"ן בישראל ובארה"ב. עוד לפני המשבר של שנת 2008, החלה נהירה של לא מעט ישראלים בעלי יכולת כלכלית להשקעות בקרקע ובנדל"ן אמריקאי לצד השקעות בקרקעות ובנדל"ן ישראלי, אחרי המשבר החלה האטה ועם הזמן השתנתה המגמה, וכיום אנחנו יכולים לראות שוב חזרה אל שוק הנדל"ן.

ההסבר לנהירה של ישראלים אחרי חיפוש קרקעות למכירה בארה"ב ובישראל הוא מאוד פשוט, להבדיל משווקים בתחומים אחרים, שוק הנדל"ן לא נעלם גם כשהוא נפגע, ויתרה מזו, בדרך כלל המחיר בו עולה כלפי מעלה, גם אם בתקופות מסוימות חווים הפסד. הנחת המוצא היא שתמיד יהיה מחסור בקרקעות, בוודאי בישראל אך אפילו בארה"ב, השינויים הדמוגרפיים והכלכליים, יביאו לצורך של בנייה מוגברת, מה שאומר, שהביקוש לא יהיה נמוך מההיצע. לכן מי שמשקיע בנדל"ן, יכול בטווח הארוך ליהנות מכך.

השאלה היא, מה צריך לשים לב כשמחליטים לרכוש קרקעות לצורך השקעה, כיצד מאתרים קרקעות למכירה בצורה חכמה ומה צריך לבדוק לפני שמחליטים להשקיע בהן.  מי שבוחר להשקיע בישראל, יגלה שהוא אמור לבדוק מעט יותר פרטים מאשר מי שבוחר להשקיע בשוק האמריקאי, עם זאת, בשני המקרים עדיף לא לעשות זאת לבד, אלא מוטב לשכור את שירותיו של גורם מקצועי, בדמות עורך דין או חברה שמתמחה באיתור קרקעות למכירה ובדיקתן, הם ידעו מה לבדוק, כיצד ואצל מי.

מחפשים קרקעות למכירה? 3 הדברים שאתם צריכים לשים לב אליהם

ראשית, עליכם לבדוק למי שייכת הקרקע ומי עומד מאחוריה. בישראל העניין הוא הרבה יותר בעייתי, מאחר ורוב הקרקעות נמצאות בידיי מינהל מקרקעי ישראל, במקרה כזה יש צורך לבדוק האם מדובר בקרקע חקלאית אשר עומדת להיות מופשרת בקרוב וניתן לרכוש אותה. במידה והיא עומדת להיות מופשרת, זה אומר שהייעוד שלה השתנה וניתן לבנות עליה. במידה ולא, עדיף לכם שלא לנסות לרכוש אותה. בארה"ב, המצב יותר פשוט, יש לבדוק למי שייכת הקרקע והאם הוא מציע אותה למכירה. במקרה כזה, רצוי גם לבדוק האם יש עיקולים או שהקרקע משועבדת בגין חובות או כל סיבה אחרת.

שנית, מוטב לבדוק מה התכנון לבנייה באזור ומה מותר לכם לבנות על הקרקע. במילים אחרות, מהי תוכנית המתאר של האזור. מאחר ואתם מתכוונים לרכוש את הקרקע לצורך השקעה, אתם לא תרצו להשקיע ואז לגלות שאתם לא יכולים לבנות עליה מסיבות כאלה ואחרות. לכן יש לבדוק קודם לרכישה, מה התוכנית של המדינה או של הרשות המקומית לגבי בנייה באזור והאם אתם מחויבים לבנייה מסוימת.

שלוש, במידה ואתם מחליטים לרכוש קרקע באזור מסוים, רצוי לערוך בדיקה מקדימה, כמה שילמו משקיעים אחרים באזור על הקרקע, איזו תשואה הם השיגו עליה, מה התפוסה באזור, מה הוא מכיל מבחינת אמצעי תחבורה, שטחי מסחר, חינוך וכדומה, כך גם תדעו אם משתלם לכם להשקיע במקום וגם תוכלו להגיע עם מידע מפורט ותוכנית מוכנה לצורך הגשת בקשה לקבלת מימון לרכישה, במידה ותזדקקו לו.

לכתבה הקודמת
לכתבה הבאה