יזמות נדל"ן – כיצד להצליח כיזם נדל"ן

16.12.2014// מאת: HAP JOURNAL

יזמות נדלן היא אחד ממנועי הצמיחה רבי העוצמה של כל משק מודרני, הן בזכות הנחיצות של פתרונות בנייה למגורים, למסחר, לעסקים ולשימושים ציבוריים, והן כאופציה מוצלחת למי שמחפש השקעות שמניבות תשואות נאות.

ללמוד או לקפוץ למים הקרים?

 

הצלחה בתחום של יזמות נדלן

אחת הדילמות בהן מתחבט כל מי שרוצה להפוך ליזם נדלן היא האם ללמוד את תחום הנדלן, ובפרט את היזמות בתחום זה, באופן מסודר באחד הקורסים הרבים המוצעים ברחבי הארץ, או שמא לקפוץ מייד למים הקרים ופשוט להתחיל ליזום.

היתרון העיקרי בדרך השנייה הוא שהתנסויות בפועל הן דרך הלימוד האפקטיבית ביותר בתחומים רבים ובפרט כשמדובר ביזמות ובנדלן. בדרך זו גם ניתן לצבור בהדרגה ניסיון וביטחון ולהפוך ליזם מוביל עם חיבור של ממש למציאות בשווקי הנדלן הרלוונטיים. יחד עם זאת ישנו גם חיסרון בולט לוויתור על לימודי יזמות נדלן – שכר הלימוד שעלולים היזמים המתחילים לשלם על טעויות "אמיתיות", כלומר כאלה המתרחשות בשוק נדלן כזה או אחר ולא בכיתה במכללה, עלול להיות גבוה מאוד ואפילו לטרפד את האפשרות שלהם להפוך ליזמים מצליחים בעתיד.

באופן כללי כדאי להיות מודעים לאופציות השונות של הלימודים בתחום. בין מוסדות הלימוד המציעים קורסים המכשירים יזמים עם דגש על נדלן ניתן לציין את המכללה לעיצוב בניין ודיור, את האקדמיה לפיננסים של מגדל, את בית הספר ליזמות עסקית YZM, את מכללת ריליטי אקזקיוטיב ואת מכללת תמורה.

יש להדגיש כי היקף הלימודים בכל אחד מהמוסדות הנ"ל הוא כ- 50-60 שעות לימוד (פרט לזה של YZM שהוא בן 100 ש"ל), כך שבאופן טבעי כמובן שאין די בקורס שכזה כדי להפוך אדם ליזם נדלן מוביל – בסופו של דבר נדרשת גם השתפשפות הדרגתית בשטח.

יזמות נדלןבארץ או בחו"ל?   

                                     

שאלה נוספת בה מתחבטים יזמים בתחום הבנייה היא האם לעשות זאת בארץ או בחו"ל.

גם לשאלה זו אין תשובה חד משמעית, ולכל אחד משתי האופציות ישנם יתרונות וגם חסרונות. היתרון המרכזי של יזמות בארץ היא ההיכרות הטובה יותר, ברוב המקרים, עם שוק הנדלן ועם הגורמים הרלוונטיים (רישוי, מיסוי וכו'), וגם הקרבה לחברים ולמשפחה מהווה בסופו של דבר יתרון באופן כללי בחיים, ומעניקה גב, לפחות מבחינה מורלית, ליזמים.

מצד שני, השקעות נדלן בארהב הפכו בשנים האחרונות לכמעט מכרה זהב, וגם במדינות אחרות ברחבי העולם ניתן להגיע לתשואות גבוהות הרבה יותר מאשר בישראל – ובהתאם לא מעט יזמים שמכוונים גבוה מעדיפים לנסות את מזלם מעבר לים (וכך גם לא מעט קרנות השקעה פרטיות וקרנות נדלן בכלל מחפשות נדלן מניב ברחבי הגלובוס) .

טיפים חיוניים ליזמים מתחילים

יזמות נדלן היא בראש ובראשונה תוצר של חלום ומבנה אישיות מסוים, דבר שאותו לא ניתן כמובן ללמוד בשום מקום – לא באופן פורמלי ולא באופן בלתי פורמלי – מסיבה זו לא כל אחד מתאים להיות יזם נדלן, כשבנוסף לא כל מי שניחן באישיות המתאימה בהכרח יצליח בתחום.

על מנת לצלוח את המהמורות השונות בדרך להצלחות של ממש כיזם נדלן, כדאי להיעזר בניסיונם של מי שכבר עשו זאת. המלצה אחת שכמעט כל יזמי הנדלן באשר הם מסכימים עליה היא לבחור בצורה מושכלת שותפים, ובפרט כאלה שיעצימו אתכם וישלימו אתכם.

עוד עצה חשובה היא לנקוט משנה זהירות ולא לסכן סכומי כסף גבוהים מדי: נפילה בתחום הנדלן עלולה להיות כואבת מאוד, וישנם מקרים שבהם ההתאוששות כלל לא אפשרית. למרות זאת, ממליצים יזמים רבים אחרים, גם לא להסס ואם מזהים הזדמנות אטרקטיבית – לנעוץ בה שיניים.

לכתבה הקודמת
לכתבה הבאה