השקעה סולידית בנדל"ן

12.03.2015// מאת: HAP JOURNAL

כל מי שיש ברשותו סכום כסף פנוי רוצה שסכום זה יגדל כל הזמן, ולשם כך מחפש השקעות שיניבו תשואה גבוהה כל האפשר. בה בעת רובנו שונאים סיכון וחוששים שמא ההשקעה לא תניב פירות ואף תוריד לטמיון חלק בלתי מבוטל מהסכום הראשוני שהושקע – ועל כן, באופן טבעי, מחפשים השקעות שרמת הסיכון בהן מצומצמת ככל האפשר, כלומר השקעות סולידיות.

חשוב להדגיש: גם השקעה סולידית היא השקעה שטמונה בה רמת סיכון מסוימת. למעשה, אין אף השקעה – בין אם בשוק ההון, כולל אג"ח סולידיות, ובין אם השקעות נדלן בחול ובארהב בפרט או אפילו בארץ – שלא כרוך בה סיכון כזה או אחר. אבל ישנו הבדל בין השקעות שמכלתחילה רמת הסיכון בהן גבוהה לבין כאלה שעל פי המודלים הכלכליים המקובלים הסיכוי כי הכסף שיושקע בהן יתאדה – נמוך יחסית.

 

השקעה סולידיתחלק בלתי נפרד מכל תיק השקעות

 

כשמדובר בהשקעה בשוק ההון, כמעט תמיד יהיו בה גם מרכיבים סולידיים יחסית, שכן מי שמניח את כל כספו בסל שכולל אך ורק מניות מסוכנות, אג"ח להמרה, חוזים עתידיים ושאר מוצרים פיננסיים שהסיכון בהם רב אמנם עשוי לזכות בתשואה מרשימה מאוד – אולם גם מי שמניח את כל כספו על מספר כזה או אחר ברולטה עשוי לזכות בסכום עתק.

כתוצאה מכך ההמלצה היא לכלול רכיבים סולידיים בכל תיק השקעות, כך שגם למי שרמת שנאת הסיכון שלו נמוכה יחסית (כלומר הוא מוכן להעז יותר כדי להרוויח יותר) כדאי לדעת מהי השקעה סולידית וכמובן לחפש כאלה.

 

נדלן בארהב סיכונים ופוטנציאל

 

כדאיות השקעה סולידית בנדלן

 

לא כל אפיק הוא בהכרח או סולידי או מסוכן – כך למשל השקעה בנדלן בארהב, אופציה שהפכה פופולארית מאוד בשנים האחרונות, עשויה להיות סולידית או מסוכנת, בהתאם לאופי הנכס הספציפי, מיקומו ופרמטרים רבים אחרים.

כשמחפשים נדלן בארהב חשוב לדעת שסיכונים הם חלק בלתי נפרד, אבל ישנו גם פוטנציאל כמובן. השקעות מושכלות בשוק האמריקאי עשויות להניב אפילו תשואות של 9-10 אחוזים – בהחלט נתון מרשים.

 

השקעות נדלן בחולאיך מצמצמים את הסיכון?

 

ישנן מספר דרכים לצמצם את רמת הסיכון הכרוכה בהשקעות נדלן מעבר לים:

* ראשית, יש לבחור בקפידה את המדינה בה משקיעים: במדינות מתפתחות דוגמת אלה שבמזרח אירופה, וגם כאלה בדרום-מרכז אמריקה, אסיה או אפריקה, עשויות לצוץ לעיתים הזדמנויות שעל הנייר נראות מפתות מאוד ומבטיחות תשואות של עשרות אחוזים, אולם חשוב להבין שרמת הסיכון הכרוכה בהשקעה במדינות שאין בה יציבות כלכלית ופוליטית היא עצומה, ושומר נפשו ירחק.

* לימוד מעמיק של שוק הנדלן הספציפי בו משקיעים – מי שלמשל מחפש נדלן להשקעה בארהב חייב להבין שישנם הבדלים משמעותיים בין המדינות השונות של ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות וכמובן שגם בתוך כל מדינה ישנן השקעות יותר סולידיות והשקעות פחות סולידיות. בכל מקרה מומלץ ללמוד לעומק את השוק הרלוונטי, להבין את המגמות המאפיינות בו וכך לבחור נכס מניב והשקעה סולידית ככל האפשר.

* השקעה באמצעות חברת נדלן – לחברות אלה ידע נרחב וניסיון יקר ערך, שמסייעים לכל משקיע למצוא נכס בהתאם לרמת הסיכון והפוטנציאל הרצויה מבחינתו.

 

נדלן מסחרי למשקיע הסולידי

 

אופציה נוספת של השקעה סולידית היא נדלן מסחרי.

כמובן שגם שטחים מסחריים לא תמיד מספקים השקעות נטולות סיכון, אולם ככלל שוכרים מסחריים נחשבים אמינים יותר ובטוחים יותר מדיירים בנדלן למגורים, ובנוסף קל יותר לבחון בצורה מדויקת את איתנותם הפיננסית – דבר שמפחית את רמת הסיכון ומגביר את מידת הסולידיות של ההשקעה.

לכתבה הקודמת
לכתבה הבאה