כיצד תוכלו להשקיע באמצעות קרנות השקעה

04.01.2015// מאת: HAP JOURNAL

קרנות השקעה כשמן כן הן: קרנות המחפשות השקעות מוצלחות, כלומר כאלה המניבות תשואה גבוהה ככל האפשר, וברמת סיכון מינימלית, עבור המשקיעים דרכן.

מדובר באחד המודלים היותר מצליחים ובהתאם היותר נפוצים בעולם העסקי של ימינו, כשעל פי ההערכות אלפי קרנות משקיעות מאות מיליארדי דולרים בכל תחומי הפעילות של המין האנושי, כשהדוגמאות המוכרות ביותר הן הייטק, נדלן ותעשייה.

קרן השקעות מגייסת כספים ממספר גורמים, כשהחלוקה המקובלת היא למשקיעים מוסדיים (חברות ביטוח, קרנות פנסיה וכו'), משקיעים פרטיים גדולים (אנשי עסקים המשקיעים סכומים בני 7 ספרות)  ומשקיעים פרטיים קטנים ובינוניים (אנשים פרטיים המשקיעים סכומי כסף של כמה עשרות עד כמה מאות אלפי שקלים).

אסטרטגיה מוצהרת, התמחות ספציפית    

            

ישנן קרנות השקעה המתמקדות בתחום ספציפי – דוגמאות לכך הן ויולה פריווט אקוויטי המתמחה בהשקעות בחברות טכנולוגיה או קרן השקעות המתמחה באיתור נדלן מניב ורכישתו. דוגמה נוספת היא קרן אל בוואדר המתמקדת בהשקעות במגזר הערבי, וישנן עוד קרנות רבות כאלה שצברו ידע יקר ערך וניסיון יקר ערך לא פחות בתחום ממוקד.

קרנות ההשקעה הגדולות יותר מפזרות את השקעותיהן על פני תחומים רבים יותר, וכך לדוגמה מרקסטון קפיטל גרופ, אחת הבולטות מבין קרנות ההשקעה הפרטיות בישראל, השקיעה במגוון רחב של גופים ובהם "דפי זהב", רשת התכשיטים מגנוליה, "סטימצקי", "זרעים גדרה", חברת ההנדסה PRS ועוד.

באופן טבעי לקרנות הממוקדות יותר ישנו יתרון אחד בולט והוא ההתמחות וההעמקה בתחום פעילותן, אם כי אסור כמובן לזלזל בקרנות רחבות ההיקף שנהנות מיתרון הגודל.

להשקיע דרך קרנות השקעה

קרנות השקעה בנדלן

 

אחד התחומים היותר פופולאריים של השקעות בשנים האחרונות הוא נדלן.

קרנות השקעה בנדלן מאפשרות הן לגופים מוסדיים והן למשקיעים פרטיים לקחת חלק בתנופת הפיתוח שמאפיינת מדינות רבות בעולם, בין אם ישראל, בין אם מדינות מזרח אירופה שהשתחררו מכבלי הקומוניזם והשלטון החונק והחלו לצמוח ובין אם אזורים רבים לאורכה ולרוחבה של ארצות הברית.

חשוב להדגיש כי לא מדובר בהשקעה נטולת סיכון לחלוטין, ובעצם אין חיה כזו באמת, "השקעה נטולת סיכון", אולם מי שמקפיד להשקיע בקרן איכותית המציגה קבלות של ממש מצמצם במידה משמעותית את רמת הסיכון וברוב המקרים גם ייהנה מתשואה גבוהה.

הסיבה לכך היא הידע הרב שהצטבר בקרנות השקעה אלה, ואשר מאפשר להן לאתר הזדמנויות אטרקטיביות באמת.

יתרון משמעותי נוסף להשקעה בנדלן באמצעות קרן השקעות ולא ישירות הוא החיסכון בזמן: לא צריך לרכוש ישירות נכסים וכמובן אין צורך לנהל אותם – דבר שגוזל זמן רב ומשאבים נוספים.

בנוסף מאפשרות קרנות ההשקעה בנדלן לכל משקיע להרחיב משמעותית את מנעד האפשרויות שלו: אם משקיע בודד המחפש דירה אותה יוכל לרכוש ולהשכיר ייאלץ להשקיע משאבים רבים כדי לחפש בית בארהב שיענה על הצרכים שלו, ואפילו דירה בישראל במרחק רב יחסית מביתו תאלץ אותו להקדיש לכך זמן יקר, הרי שקרן ההשקעות מקנה גישה נוחה להזדמנויות נדלניות בכל מקום עלי אדמות בעצם.

למה כדאי להשקיע בארהב?

 

השקעות נדלן בארהב הן אחד הלהיטים בימינו, ולא בכדי. הסיבה העיקרית לכך היא כמובן התשואה הממוצעת הגבוהה יחסית (שנובעת בעיקרה בשל מחירי נדלן נמוכים, וזאת בעקבות משבר הסאבפריים ב- 2007, ולנוכח מגמת עלייה בכל הקשור לדמי שכירות).

סיבה נוספת לכך שיותר ויותר קרנות השקעה בנדלן מתמקדות בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות היא הנגישות הרבה של מידע בשוק הנדלן האמריקאי והשקיפות המאפיינת אותו – כך שלמי שמוכן להשקיע זמן כדי לאתר הזדמנויות טובות באמת ישנה היכולת להגיע לנכסים מניבים תשואות גבוהות מאוד.

לכתבה הקודמת
לכתבה הבאה